Описание
Тепловоз ТУ2
Короткі технічні характеристики:
Завод- виробник: Калужський машинобудівний завод
Роки виробництва: 1955-1958
Дизель: V-подібний безнаддувний 12-циліндровий 1Д12
Потужність к.с. 300
Частота обертів, об/хв. 1500
Питома витрата пального кг/год. 60
Питома маса, кг/к.с. 107
Колія мм 750
Службова маса т. 32
Осьова формула 2о - 2о
Навантаження на вісь т. 8
Вид передачі: електрична, постійного струму
Конструкційна швидкість км/год 50
Швидкість тривалого режиму км/год 13
Сила тяги тривалого режиму, т.с 4,65
Довжина по осях зчепу, мм 10740
Ширина, мм 2450
Висота від головки рельси, мм 3470
База візка, мм 1700
Відстань між шкворнями візка, мм 5000
Мінімальний радіус кривих проходження, м 50
Запас палива, кг 600
Запас мастила дизеля та головної передачі, кг 110
Запас води, кг 185
Запас піску, кг 200
Історія створення:
В 1953 році в СРСР було прийняте рішення про інтенсивне освоєння цілинних земель що, по ідеї радянського керівництва мало б вирішити нестачу хліба в країні. З проблемою нерозвинутої транспортної інфраструктури краю вирішили боротися по хрущовськи оригінально: замість того, щоб інтенсивно розвивати систему автомобільних магістралей, що було б найбільш розумним, вирішили побудувати тисячекілометрові лінії вузької колії. Це, на думку М.С. Хрущова, мало б повністю запезпечити доставку усіх необхідних матеріалів на місця, а також вивіз хліба з місць збору урожаю.
Для нових вузькоколійок належало також збудувати новий тепловоз (наслідок ще одної хрущовської реформи-ліквідації виробництва паровозів і форсованого переходу залізниць на тепловозну тягу).
В 1954 році був виготовлений перший зразок нового тепловоза під індексом МЭУ-1, однак вже на момент здачі машину перейменували на ТУ-1.
Під час випробуваннь виявилася повна непридатність тепловоза до експлуатації. Через невдало підібрані протикомпаундні обмотки генератора не вдалось досягнути проектних тягових характеристик. Для усунення виявлених неполадок на тепловоз встановили новий генератор, також з підлоги на стінку між холодильником та кабіною перенесли високовольтну камеру, ліквідувавши одне віконечко дизельного відсіку. В такому вигляді восени 1955 почався серійний випуск машини вже під індексом ТУ2. Тепловоз випускався серійно з 1955 по 1958. Всього була випущена 281 машина цього типу.
ТУ2 являє собою вантажопасажирський тепловоз з електропередачею постійного струму, колісна формула 2о-2о, кузов вагонного типу з двома кабінами машиніста. Може працювати подвійною тягою по системі багатьох одиниць, коли управління двома тепловозами здійснюється з однієї кабіни одним машиністом.
Історія служби
Після прїходу до влади Л.І.Брєжнєва в 1964р. ідея цілинних ВЗ була розкритикована. Було вирішено будувати автомобільні дороги та залізниці широкої колії. Вузькоколійки були частково розібрані. ТУ2 не прижився і на промислових ВЗ, оскільки через велике (8т) навантаження на вісь не міг працювати на під'їздних та тимчасових шляхах. Ці обставини і стали причиною того, що велика кількість тепловозів була передана на дитячі залізниці, де більшість працює до сих пір. Також ТУ2 використовуються на деяких вузькоколійках магістрального типу, в Україні це Антонівка-Зарічне, Боржавська (Берегово) та Гайворон-Рудниця.